התפתחות אישית ואהבת ילדינו – קללת הנחש


קללת הנחש

תפילה והורות

אז מה הקשר בין קללת הנחש לחינוך ילדינו?

כאשר אלוקים מעניש את הנחש על מעשה התפוח וגוזר עליו שמזונו יהיה זמין לו בכל רגע, נראה כי עצם העונש הנו ברכה.

וַיֹּאמֶר ה' אֱלֹהִים אֶל הַנָּחָשׁ: כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת, אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה,  עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ . (בראשית ג, י"ד)

 עצם הקללה נעוצה בכך שהקדוש ברוך הוא לא מעוניין לשמוע בקשותיו ותפילותיו של הנחש, וכל אשר יאכל יטעם עפר, כאילו אומר "אני ואתה גמרנו".

ובניגוד גמור ליחסו לנחש, הקדוש ברוך הוא כן רוצה להשפיע עלינו שפע וברכה (ממש כפי שאנו רוצים עבור ילדינו)  – איך אנו יודעים זאת? כי הוא מבקש שנתפלל אליו:

שלא רק שע"י התפילה אנו נקבל את מה שאנו ראויים לקבל ע"פ מעשינו, אלא אפשר שבזכות התפילה עצמה נקבל אף דברים שאין אנו ראויים להם ע"פ מעשינו, וכך משמע בספר החינוך (שם) שכתב: "כי הטובות והברכות יחולו על בני אדם כפי פעולתם, טוב לבבם וכושר מחשבותם. ואדון הכל שבראם חפץ בטובתם והדריכם והצליחם במצוותיו היקרות, שיזכו בהן, והודעים גם כן, ופתח להם פתח באשר ישיגו כל משאלותיהם לטוב, והוא שיבקשו ממנו ברוך הוא, אשר בידו ההסתפקות והיכולות, כל חסרונן, כי הוא יענה מן השמים לכל אשר יקראהו באמת".

מתוך הבלוג: פרשת השבוע – החוג למחשבת ישראל

כמו הקדוש ברוך הוא, המבקש להיות בקשר עם ילדיו –  כך גם אנו ההורים.  כיצד מוודא אלוקים כי ילדיו יהיו עמו בקשר? באמצעות התפילה. כיצד אנו ההורים מוודאים שילדינו יהיו איתנו בקשר? האם למדנו אותם על חשיבות התקשורת ביננו? האם למדנו אותם כיצד ליצור עמנו תקשורת?

כמו הקדוש ברוך הוא המבקש שילדיו יתפתחו, מאפשר להם לבחור את הדרך שלהם ולבטא עצמם, אבל בו זמנית מעביר את המסר ש "אתם לא לבד בעולם" – האם גם אנו כהורים מסוגלים לתת לילדים את המרחב האישי הזה שלהם הם זקוקים כל כך, אך בו זמנית להיות בסביבתם כאשר יזדקקו לנו?

כמו הקדוש ברוך הוא, אשר רוצה למלא את כל מבוקשנו (אם זה לטובתנו) – גם אנו ההורים רוצים להגשים את כל מבוקשם של ילדינו… האומנם? האם זה לטובתם של הילדים? לפעמים כן ולפעמים לא.

מה אתם אומרים? האם אתם מסוג ההורים שמונעים מהילדים שלהם התפתחות אישית, בכך שנותנים להם כל צרכיהם (עוד לפני שהילדים עצמם ביקשו זאת…) ?

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “התפתחות אישית ואהבת ילדינו – קללת הנחש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s