קבלה – דאגה אובססיבית דווקא מנפחת את האגו


בספר משלי נכתב: "רבות מחשבות בלב איש, ועצת ה' היא תקום" (יט, כא). הפסוק הזה מתאר שטף תודעתי, ריבוי מחשבות ובלבולים שלא מאפשרים לנו לדעת מה לעשות, לאן ללכת, במי לבחור ואם בכלל לבחור.

לא יודעים שום דבר בגלל שבעצם יודעים יותר מדי – ובכל רגע יודעים משהו אחר. אבל מתוך ה"רבות מחשבות בלב איש" הללו יכולה לקום עצה, עצת ה', השראה גבוהה יותר. כיצד ניתן לשרטט פסיכותרפיה קבלית שתוביל לנביעת העצה הפנימית הזו?

יש עוד פסוק בספר משלי, שבו כתוב "בלב איש", שמתאר את המתרחש בתוך הלב: "דאגה בלב איש יַשְׁחֶנָּה ודבר טוב ישמחנה" (יב, כה). במצב הזה עוד אין עצה בלבו של האיש – יש לאדם מתח, סטרס, איזושהי דאגה בנפש, והוא צריך להשפיל אותה, מלשון לשְׁחות. אך פירוש אחר אומר שעליו להסיח את הדאגה מדעתו, ופירוש שלישי אומר שעליו לשוחח עליה עם אחרים.

לכאורה אלו כיווני פעולה שונים, אבל לפי הבעל-שם-טוב מדובר בתהליך אחד. קודם כל ישנה הכנעה, כלומר השפלת הנפש מתוך הדאגה שצצה בקרבה. אין הכוונה להלקאה עצמית, אלא לדיכוי הדאגה והפחתת ממדיה. תיאורטית ניתן לעשות זאת על ידי הבנה שהדברים אינם רעים כפי שהם נראים, אלא שלרוב קשה להשתכנע

בכך אם כבר התחלנו לדאוג באמת. לפעמים אפילו נשיג תוצאה הפוכה, כי האדם הדואג עשוי להרגיש שלא מבינים אותו ולכן עליו להוכיח עד כמה חמורה הבעיה שלו, וזאת על ידי ניפוח ממדיה עוד יותר.

הדרך הבטוחה יותר להסרת הדאגה הנה עקיפה – נטרול האגו. בפסיכולוגיה המערבית נהוג לחשוב שדווקא היעדר ביטחון עצמי ואגו מופחת הנם המקור לחרדות ודאגות, ולכן רבים מהטיפולים מתמקדים בעוד ועוד מודעות וביטחון עצמיים. אך הפסיכותרפיה הקבלית טוענת את ההיפך: דאגה אובססיבית דווקא מנפחת את האגו, ואגו מנופח יוצר עוד יותר דאגות – שכן הוא ממקד את תשומת הלב של האדם בעצמו ויוצר יותר רצונות אנוכיים וחשש מפני אובדן מה שהוא חושב ששייך לו. ככל שהאדם חש יותר את קיומו העצמי, כך הוא הולך ומשתכנע שבאמת מגיעים לו כל מיני דברים ונהיה יותר ויותר מודאג מהדברים שבעצם עוד אין לו.

היבט שלילי נוסף של חיזוק המודעות העצמית והאגו הנו הפחתה, עד כדי אובדן מוחלט, של היכולת להכיר, להתייחס ולהתחבר לזולת. יכולת זו הנה קריטית במהלך הטיפול, שכן כפי שמלמדים חז"ל האסיר אינו יכול להוציא את עצמו מבית האסורים, הוא זקוק לסיוע חיצוני, הוא זקוק לזולת

לקריאת כל הכתבה – זה מה יש: האגו והפסיכותרפיה הקבלית – לחץ כאן כפי שפורסמה ב NRG מעריב
היה ב-AddThis – Service Details – WordPress.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s